fbpx

Saç Derisi Bakım Rehberi: Saç Dökülmesi, Kepek ve Saç Hassasiyeti İçin Öneriler

Ocak 3, 2020
Posted in Blog
Ocak 3, 2020 Ferhat Korkmaz

Saç Derisi Bakım Rehberi: Saç Dökülmesi, Kepek ve Saç Hassasiyeti İçin Öneriler

Kusursuz görünen, sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olmak için saça özen göstermek gerekir. Bu yüzden saç tipini ve saç sorununu tespit etmek ona uygun bakımlar uygulamak gerekir.

Saç Dökülmesi Nedir?

Genetik kökenli bir sorun olmasının yanı sıra sinüzit, geçirilen hastalıklar, B12, demir eksikliği durumlarında saçların saç derisinden ayrılmasına saç dökülmesi denir Günde ortalama 150 adet telin dökülmesi normal kabul edilir. Zayıflayan saç telleri dökülür ve yerine yeni saç telleri gelir. Ancak bu dökülme 150 teli geçtiğinde, sağlıksız dökülme olarak kabul edilir ve önlem almak gerekir.

Kepek Nedir?

Basit bir konu gibi görünse de kepek sorunu, bakımsız gösterdiğinden özgüven eksikliği yaratır. Kepek, kendini yenileyen cildin, beyaz renkli deri pullarının saçta görünmesi sorunudur. Dünyada neredeyse insanlığın yarısında görülen bir sorundur ve tedavisi mümkündür. Kepeği oluşturan bir hastalık da olabilir. Bu nedenle sebebi iyi araştırılmalıdır.

Bu hastalıklar:

  • Seboreik Dermatit
  • Saç Mantarı(‌Tinea ‌capitis)
  • Alerjik Dermatit
  • Sedef Hastalığı
  • Seboreik Dermatit: Kafa derisi dahil vücudun başka bölgelerinde de görünür, kaşıntı hissi verirken deride soyulmalar meydana gelmektedir. Dermatoloğa danışılması gerekmektedir.
  • Saç Mantarı: 6-10 yaş aralığında çok sık görülürken, kafa derisinde yoğun saç kaybı yaşanır. Kepek, kızarıklık, kaşıntı görülür ve bulaşıcıdır.
  • Alerjik Dermatit: Saç derisine temas eden saç spreyleri, şampuanlar, boyalar sonucu saç derisinin kullanılan ürünlere karşı reaksiyon göstermesidir.
  • Sedef Hastalığı: Derinin kabuklu ve kırmızı renk olması durumuyla başlayan hastalıktır.

Saç Hassasiyeti Nedir?

Saç hassasiyeti, strese, çevresel faktörlere ve kirli havaya bağlı saçta oluşan kaşıntı ve tahriş durumudur. Saçlarda gerginlik, kaşıntı ve saç derisine dokunulduğunda oluşan acı hissi saç hassasiyeti belirtilerindendir. Düzensiz beslenme ile birlikte saç için kullanılan ürünlerin sert ve aşındırıcı olması, sık fön makinesi kullanımı ve aşırı klorlu su nedeniyle saç hassasiyeti oluşabilir.

Saç Dökülmesi İçin Öneriler

Saç dökülmesini önlemek için ilk adım doktora görünmek olacaktır. Şayet mevsim geçişine bağlı bir dökülme yaşanıyor ise saç dökülme karşıtı bakım ürünleri tercih edilebilir. Saç dökülme sorunun çözümü, tıbbı tedavilerden yararlanmanın yanı sıra evde uygulanabilecek birkaç doğal kür ile de mümkündür.

Hindistancevizi, biberiye, avokado, Hint yağları; soğan, sarımsak, ısırgan otu, adaçayı, karanfil, lavanta bitkileri ile hazırlanacak çeşitli kürler, saç dökülmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Ispanak, roka, portakal, mandalina dahil c vitamini içeren meyveler, kuruyemişler, yoğurt, tavuk ve diğer protein kaynakları, fasulye ve havuç tüketimi de saç dökülmesine iyi gelecektir.

Kepek Oluşumunu Önlemek İçin Öneriler

Öncelikle kepek oluşumunu önlemek için düzenli ve sağlıklı beslenmek gerekir. Gazlı ve kafeinli içecekleri azaltmak doğru bir başlangıç olacaktır. Bol su tüketimi kepek sorununun giderilmesine yardımcıdır.

Saçı temiz tutmak kepek oluşumunu azaltır. Sert şampuanlardan, saç spreyi, jöle gibi saça zarar veren kimyasallardan ve saç şekillendirici kullanımını azaltmak gerekir.

Kepek sorunu için ardıç yağı ve çinko içerikli bitkisel şampuanlar doğru seçim olacaktır. Saç için önemli bir bakım yağı olan Hindistancevizi yağı kepek sorununda da oldukça etkilidir. Bunların yanı sıra patates, havuç, balık, yeşil sebze tüketimi; aloe vera, Hint yağı, gliserin, kantaron yağı kepek sorununa iyi gelecektir.

Saç Hassasiyeti İçin Öneriler

Saç hassasiyetini en az seviyeye indirmek için, kullanılacak şampuanın hafif içerikli ve bitkisel olmasıdır. Çünkü hali hazırda kızarık ve hasar görmüş saç derisi için sert şampuan kullanımı, saç derisini daha çok tahriş eder. Mümkünse kullanılacak suyun klorsuz olması gerekir. Stresten uzak durmak, saçı temiz tutmak da öneriler arasındadır.

 

 

Contact

İletişime Geç

Randevu ve fiyat bilgisi için bizlere aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

Sabit Hat

Sabit Hat

(0216) 688 54 05

WhatsApp

WhatsApp

0533 232 18 71

Contact