fbpx

Saç Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Ocak 3, 2020
Posted in Blog
Ocak 3, 2020 Ferhat Korkmaz

Saç Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Basit gibi görünebilir fakat saç, dış görünüşü büyük ölçüde etkiler ve herkes için önem taşır. Saçta oluşmuş veya oluşabilecek sorunları öğrenmek amacı ile de saç analizine başvurulur.

Saç Analizi Nedir?

Saç analizi, saç derisi ile saç telleri hakkında bilgi veren bir uygulamadır. Saç dökülmelerinin sebepleri, saçkıran, saç derisinde kepek ve yağ oluşumu gibi sorunlara cevap verir. Saç tipini ve saç kalitesini öğrenmek isteyenler de saç analizi yaptırabilir. Saç analizi laboratuvar ortamında, mikroskop kullanılarak yapılır. Kan tahlili istemi ile de desteklenir.

Nasıl Saç Analizi Yapılır?

Saç analizi yaptırırken tek bir işlemden bahsetmek doğru olmayacaktır. Saçtaki sorunlara bağlı olarak yapılacak analiz işlemleri 4 gruba ayrılmış bulunmaktadır.

Bunlar:

  • Hastalık öyküsüne bağlı saç analizi
  • Fiziki muayene ile saç analizi
  • Mikroskobik inceleme ile saç analizi
  • Cerrahi inceleme ile saç analizi

Hastalık Öyküsüne Bağlı Saç Analizi

Hastalığın öyküsü, saç sorununun başlama tarihi, sorunun genetik olup olmadığı, kişinin yaşı, mesleği, aktiflik durumu, saça uygulanan müdahaleler gibi sorular ile tanımlanır. Bunların yanı sıra psikolojik durumları, beslenme düzeni gibi sorular da hastaya yöneltilir ve tanı konmuş olur.

Fiziki Muayene İle Saç Analizi

Fiziki muayene ile saç analizi, saç derisinin incelenmesidir. Saçın tipine, dökülme durumuna ve dökülen alanın genişliğine bakılır. Bu işlemler sırasında bazı hormon ve kan testleri gerekmektedir. Bunların yanı sıra saç çekme, saç toplama, saç yıkama testleri yapılarak saç dökülme ölçeğine bakılır.

Saç Çekme Testi Nasıl Yapılır?

Saçın nazikçe çekilmesi ile sonuç elde edilen bir testtir. 50 veya 100 adet saç telinden tutam elde edilip başparmak ve işaret parmağı yardımı ile birkaç kez tekrar ederek saç teli dökülmesine bakılır. Bu test sonucunda 5 adet veya fazla saç teli elde edilmesi, saçkıran hastalığı veya ilaç kullanımına bağlı dökülmeye sahip olunduğunu gösterir.

Saç Toplama Testi

Bu test, saç analizi yaptıran kişinin, bir hafta boyunca dökülen saç tellerini toplayıp, sayısını günlere bölerek bulunmasıyla son bulur. Böylece dökülme miktarı bulunacak ve tedavi uygulanacaktır. Fakat bu yöntem hem uzun sürecek hem de saçları her an toplamak mümkün olmayacağından doğru sonuç elde edilemeyecektir.

Saç Yıkama Testi

7 günlük bir sürede hiç yıkanmamış olan saçlar, tıkalı bir küvette yıkanarak dökülen saçlar toplanır ve incelemeye gider. Bu yöntem kadınlarda başarılı olmaktadır.

Saç Dökülme Ölçeği Nedir?

Erkek tipi saç dökülmesi hastalığı bu ölçek ile belli olur.

Mikroskobik İnceleme İle Saç Bakım Analizi

Saç analizinde kullanılan bir diğer yöntem mikroskobik inceleme yöntemidir. Saç teli 100 kat yakınlaştırılır ve yapılan analiz sonucunda tanı konur.

Cerrahi İnceleme İle Saç Bakım Analizi

Eğer bütün testler uygulanmış ve tanı konulamamış ise cerrahi incelemeye başvurulur. Biyopsi bu aşamada tanı için doğru olacaktır.

Biyopsi Nedir?

Biyopsi, yapılan incelemeler sonucunda tanı konulamamış ise başvurulan bir yöntemdir. Lokal anestezi yöntemi ile yapılan bu yöntemde en önemli nokta, saçın rahatsızlığına bağlı olarak biyopsi uygulanacak bölgeyi belirlemektir.

Biyopsi Nedir?

Biyopsi, yapılan incelemeler sonucunda tanı konulamamış ise başvurulan bir yöntemdir. Lokal anestezi yöntemi ile yapılan bu yöntemde en önemli nokta, saçın rahatsızlığına bağlı olarak biyopsi uygulanacak bölgeyi belirlemektir.

Saç Analizi Uygulama Alanları Nelerdir?

Saç analizi, hastanelerde ve saç ekim kliniklerinde yapılabilir. Saç sorununa göre farklı analizler uygulanacağından, doğru teşhis konulması adına, detaylı bir analiz yaptırmak doğru olacaktır.

Saç analizi vücuttaki vitamin eksikliklerini, saç hastalıklarını meydana çıkarırken, oluşacak hastalıkların erken teşhis edilmesini de sağlar.

Contact

İletişime Geç

Randevu ve fiyat bilgisi için bizlere aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

Sabit Hat

Sabit Hat

(0216) 688 54 05

WhatsApp

WhatsApp

0533 232 18 71

Contact